Jak poprawić ergonomię pracy w biurze – funkcjonalna przestrzeń biurowa

Jak poprawić ergonomię pracy w biurze – funkcjonalna przestrzeń biurowa

Praca biurowa wiąże się z koniecznością długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, co dla wielu osób jest wyjątkowo uciążliwe. Dodatkowo problemem może być źle zagospodarowana przestrzeń, która utrudnia zachowanie porządku i ładu wśród dokumentów czy wykorzystywanych na co dzień akcesoriów. Jeśli pragniemy poprawić ergonomię naszego miejsca pracy, warto zdecydować się na kilka prostych zmian, które w krótkim czasie przynoszą odczuwalne efekty.

Biurka do pracy na siedząco i stojąco

Praca w pozycji siedzącej, zwłaszcza gdy ustawienie biurka i fotela nie jest odpowiednio dopasowane, często kończy się bólem pleców i zmęczeniem. Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup biurka, którego wysokość można dowolnie regulować. W ten sposób można pracować zarówno na siedząco, jak i na stojąco, w zależności od potrzeb. Jest to interesująca propozycja, którą można wykorzystać w trakcie urządzania biura oraz we własnym w domu.

Ustawienie mebli

Zadbajmy o to, by wszystkie najważniejsze przedmioty potrzebne do pracy znajdowały się na wyciagnięcie ręki. Pomocne mogą okazać się szafki, regały lub biurka z zamontowanymi szufladami. Postarajmy się wyposażyć biuro w organizery i pudła, w których każdy pracownik będzie w stanie bezpiecznie przechowywać swoje rzeczy. Zapewnijmy również o odpowiednią postawę podczas pracy. Monitor ustawmy w odległości 60-70 cm od twarzy, a wysokość krzesła i biurka dobierzmy tak, aby w trakcie pisania na klawiaturze ramiona tworzyły kąt prosty. 

Zaaranżuj przytulne open space

Zaprojektowanie przytulnego i ergonomicznego open space często okazuje się dość trudne. Warto postarać się mimo wspólnie dzielonej przestrzeni zapewnić pracownikom pewną dozę prywatności. Spróbujmy odgraniczyć stanowiska tak, aby przy każdym znajdowało się odpowiednio dużo wolnego miejsca. Unikajmy sytuacji, w której pracownik siedzi tyłem do drzwi – spowoduje to brak poczucia zaufania i bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem może być również stworzenie tzw. Activity Based Workplace, gdzie pracownicy nie mają przypisanych stanowisk, a swoje miejsce dobierają w zależności od wykonywanej pracy.

Odpowiednie oświetlenie biurowe

Oświetlenie biurowe ma niebagatelny wpływ na jakość wykonywanych przez pracowników działań. Bardzo często okazuje się, że zmiana oświetlenia na nieco mocniejsze powoduje znaczne poprawienie wydajności. Warto wykorzystać światło słoneczne, które jest nie tylko najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ale jednocześnie najmniej męczy wzrok. W przypadku sztucznego oświetlenia nie powinno być ono mniejsze niż 500 luksów. Często stosuje się dodatkowe lampki, które pozwalają na miejscowe rozświetlenie konkretnego stanowiska pracy.

Dopasuj temperaturę

Również temperatura może wpłynąć na ergonomię pracy w biurze. Według badań najlepszą koncentrację osiąga się, gdy otoczenie nie przekracza 21°C. Warto jednak zadbać oprócz temperatury również o dostęp do świeżego powietrza. Nie rezygnujmy z wietrzenia biura nawet w chłodniejsze dni. Do przystrojenia przestrzeni warto wykorzystać rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze – oprócz funkcji praktycznej będą stanowiły również doskonałą ozdobę. 

Ergonomię pracy w biurze można poprawić wykorzystując kilka prostych trików. Dzięki lekkiej modyfikacji wnętrza możemy zaobserwować znaczną poprawę wydajności pracowników oraz większe zadowolenie z wykonywanej pracy, co przekłada się na efektowność.

About the Author
Szymon