Jak wybrać idealne krzesło do pracy?

Jak wybrać idealne krzesło do pracy?

Praca w pozycji siedzącej dla wielu osób jest dość uciążliwa, bardzo często największym problemem okazuje się niewłaściwie dobrane krzesło, które przyczynia się do zachowania niewłaściwej postawy. Warto dokładnie przemyśleć wybór fotela lub krzesła, które sprawi, że nawet kilkugodzinne przebywanie w tej samej pozycji nie przyczyni się do bólów pleców.

Krzesło czy fotel?

Krzesła biurowe najczęściej wybierane są, gdy w biurze nie ma sporej ilości przestrzeni, a konieczne jest zapewnienie siedzisk dla większej ilości osób. Dodatkową wadą jest brak regulacji, co również ogranicza funkcjonalność krzesła. Fotele biurowe są znacznie częstszym wyborem, zarówno do pracy w warunkach biurowych, jak i domowych. Można je regulować, ustawiać w zależności od potrzeb, co sprawia, że bez względu na wysokość biurka czy nasz wzrost możemy być pewni, że podczas pracy będzie nam wygodnie. Ich wadą jest wyższa cena w porównaniu do krzeseł. Alternatywą mogą być również modne fotele kubełkowe, jednak nie zapewnią one takiego komfortu jak profesjonalne siedziska przeznaczone do pracy biurowej.

Oparcie i siedzisko

Aby fotel lub krzesło było wygodne, powinno posiadać profilowane oparcie, dostosowane do kręgosłupa. Najlepiej sprawdzają się modele z ruchomym podparciem lędźwiowym. Siedzisko jest kolejnym ważnym elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę. Nie powinno być zbyt głębokie ani zbyt miękkie. Jeśli wiemy, że będziemy spędzać na fotelu więcej czasu, poszukajmy modelu z wyprofilowany siedziskiem. Dostępne są również wersje z żelowym wkładem oraz wykonane z cienkiej siateczki, która przepuszcza powietrze.

Regulacja wysokości

Możliwość regulacji wysokości jest ważnym elementem, który wpływa na wygodę podczas użytkowania fotela. Wersje, które można podwyższać lub obniżać bez wstawania za pomocą dźwigni są najpopularniejsze. Warto wybrać również fotele na kółkach, które można łatwo przestawiać i przesuwać w zależności od potrzeb. Decydując się na krzesło, nie mamy możliwości regulacji wysokości, ani wyboru modelu wyposażonego w kółka.

Rodzaj pracy a wybór krzesła

Jeśli jesteśmy na etapie kupowania krzesła lub fotela warto zastanowić się nad specyfiką naszej pracy. Jeśli podczas wykonywania obowiązków spędzamy dużą ilość czasu na rozmawianiu przez telefon, poszukajmy modeli z regulowanymi zagłówkami i możliwością odchylenia oparcia do tyłu. Do tradycyjnej pracy przy komputerze i laptopie sprawdzi się fotel z wygodnymi podłokietnikami i siedziskiem. Dobrym pomysłem jest również zakup uniwersalnego krzesła lub fotela, które dostosowane będzie do częstych zmian pozycji – w tym przypadku warto przyjrzeć się fotelom kubełkowym.  

Bardzo często zwykła zmiana fotelu lub krzesła może sprawić, że wszelkie niedogodności i problemy z kręgosłupem odejdą w niepamięć. Pamiętajmy, aby dobór tego elementu wyposażenia naszego domowego biura nie był przypadkowy. Warto zainwestować w lepszej jakości siedzisko, które posłuży nam przez długi czas i zagwarantuje, że podczas pracy będziemy czuć się komfortowo.

About the Author
Szymon