Jak wybrać odpowiednie szafy biurowe – poradnik

Jak wybrać odpowiednie szafy biurowe – poradnik

Odpowiednio zaprojektowane biuro jest podstawą dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Jednym z elementów, który ma niebezpośredni wpływ na efektywność naszych pracowników, jest porządek w dokumentacji. Do przechowywania licznych faktur, umów i innych dokumentów w biurze służą specjalne szafy biurowe, które powinny być wyjątkowo pojemne, a jednocześnie pasować do stylu, w którym zaaranżowane jest nasze biuro. Powinniśmy więc wybrać taką szafę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania i usprawni wykonywanie obowiązków naszym pracownikom.

Głębsze znaczenie wyglądu biura

Projektując nasze biuro, musimy pamiętać o tym, jak duży wpływ mają walory estetyczne na odbiór naszej firmy przez klientów. Ze względu na nadmiar informacji, które codziennie są nam dostarczane  przez różne środki przekazu, staramy się podejmować decyzje, które szczególnie nie obciąża naszego umysłu. Między innymi dlatego sugerujemy się wyglądem i na jego podstawie wyciągamy wnioski, a w konsekwencji oceniamy daną osobę, produkt, usługę, czy całą firmę.

Z tego względu powinniśmy szczególnie zadbać o nienaganny wygląd naszego biura, który sprawi, że klienci, czy kontrahenci chętniej będą skłonni uogólniać porządne biuro na porządny produkt, czy profesjonalne usługi, które oferujemy.

Jaka szafa będzie najlepsza?

Przy wyborze szaf do biura, których głównym zadaniem jest przechowywanie dokumentów, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wielkość i pojemność. Jeżeli posiadamy dużo miejsca, to nie będziemy mieli większego problemu z wyborem. Jednak w wypadku ograniczonej przestrzeni warto rozważyć zakup mobilnego regału na kółkach, czy kontenera.

Rodzaje szaf biurowych

Istnieje kilka rodzajów szaf do przechowywania dokumentów, mianowicie szafy otwarte, zamknięte lub półotwarte. Do dokumentów, których używamy na co dzień i nie trzeba ich w żaden sposób zabezpieczać, najlepiej sprawdzi się szafa otwarta. Jeżeli zaś zależy nam na przechowywaniu poufnych dokumentów, do których nie każdy powinien mieć dostęp, powinniśmy się zdecydować na szafy zamknięte. Takie szafy są najczęściej wyposażone w zamki, które uniemożliwiają osobom niepożądanym na otworzenie jej i przejrzenie treści.

Istnieją również takie, które są wyposażone w specjalną powłokę, zabezpieczającą dokumenty przed spaleniem. Pod względem systemu otwierania szafy biurowe można podzielić na tradycyjne, które zajmują znacznie więcej miejsca i przesuwne.

Liczy się jakość

Jeżeli chcemy, aby szafy nam posłużyły przez lata, były odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, a jednocześnie dobrze się prezentowały, powinniśmy postawić na te wysokojakościowe. Czyli stworzone z porządnych materiałów i objęte kilkuletnią gwarancją producenta. Warto przed zakupem zasugerować się ilością lat w produkcji takich mebli danej marki, grubością półek, jak i jakością zawiasów w danej szafie.

Wielofunkcyjne zastosowanie szafy biurowej

Szafa biurowa nie musi jedynie podpierać przysłowiowej ściany, może również odgrywać rolę ścianki przedziałowej w otwartych strefach biurowych. W takim wypadku warto zadbać o wygląd jej tylnej ściany i pomalować ją na kolor, który będzie pasował na wnętrza naszego biura.

Szafy biurowe w naszym biurze muszą spełniać kilka funkcji, ale i dobrze się prezentować. Podczas wyboru musimy również brać pod uwagę to, do jaki rodzaj dokumentów mamy zamiar w niej przechowywać. Stawiajmy na sprawdzonych producentów i wysoką jakość materiałów, z których jest wykonana taka szafa.

About the Author
Szymon