Organizacja przestrzeni na biurku – zrób to dobrze!

Organizacja przestrzeni na biurku – zrób to dobrze!

Biurko to dla większości z nas codzienna przestrzeń pracy. To właśnie przy nim wykonujemy swoje obowiązki, uczymy się, a także spędzamy wolny czas czy rozwijamy własne pasje. Aby przestrzeń na biurku wspomagała nas w działaniach, koniecznie zadbajmy o jej właściwą organizację. Co zrobić, by zachować porządek i jednocześnie cieszyć się z wygody użytkowania najpotrzebniejszych biurowych akcesoriów?

Zacznij od odpowiedniego biurka

Jeśli chcemy być zadowoleni z dobrze zorganizowanego biurka, warto zacząć od podstaw i zakupić biurko, które będzie odpowiednio duże i jednocześnie funkcjonalne. Jeśli wiemy, że potrzebne nam będzie dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów biurowych, dokumentów czy innych materiałów wybierzmy wersje z półką pod blatem lub szufladami umieszczonymi po jednej ze stron mebla. Szukajmy wersji, które nie tylko będą praktyczne, ale również ładne. O biurko, które będzie nam się wizualnie podobało, będziemy dbali z większym zapałem.

Minimalizuj ilość śmieci

W pierwszej kolejności posprzątaj dokładnie swoje biurko i zorganizuj jego układ na nowo. Podczas pracy staraj się przechowywać większość dokumentów na swoim komputerze, zamiast ich drukować. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz papier, ale jednocześnie łatwiej będzie Ci zachować porządek na biurku. Staraj się kupować produkty wielokrotnego użytku, wybierać bardziej poręczne akcesoria, które nie będą niepotrzebnie zaśmiecały wolnej przestrzeni. Zrezygnuj z niefunkcjonalnych ozdób czy dodatków, które niepotrzebnie zajmą wolne miejsce i dodatkowo sprawią, że będziesz zdekoncentrowana.

Zorganizuj akcesoria

Podczas pracy często korzystamy nie tylko z akcesoriów biurowych, ale również z książek, notatek, czy licznych urządzeń elektronicznych. Warto zadbać, by w miejscu pracy znalazł się organizer na długopisy, zakreślacie i inne przybory. Jeśli gromadzimy sporą ilość dokumentów papierowych, zaopatrzmy się w stojak na kartki oraz teczki, które ułatwią organizowanie przestrzeni. Jeśli nasze biurko posiada szuflady, możemy wygodnie przechowywać w nich kable i ładowarki, które mogą okazać się przydatne. W innym przypadku warto zdecydować się na przezroczysty, zamykany pojemnik, który ustawimy w pobliżu miejsca pracy.

Wprowadź rutynę

Wyrobienie w sobie pewnych nawyków pozwoli Ci niemal nieświadomie zachować czystość na stanowisku pracy. Warto po spędzonym przy biurku czasie dokładnie je posprzątać i pochować zbędne rzeczy. W ten sposób następnego dnia będziemy mogli wygodnie usiąść i od razu rozpocząć pracę. Koło biurka ustawmy wygodny kosz, do którego będziemy wyrzucać wszelkie użyte materiały czy niepotrzebne elementy. Jeśli jest to konieczne, zamontujmy niszczarkę, z której będziemy korzystali na bieżąco, zamiast odkładać stertę dokumentów przeznaczonych do zniszczenia na później.

Zachowanie porządku na biurku wymaga wyrobienia odpowiednich nawyków, a także właściwego doboru dodatków, które pomogą w zachowaniu czystości. Istotne jest również samo biurko, które powinno być wygodne i praktyczne. Bardzo często wystarczy kilka drobnych zmian, aby nasze miejsce pracy zupełnie się odmieniło.

About the Author
Szymon