Strefa relaksu dla pracowników – jak ją stworzyć – poradnik

Strefa relaksu dla pracowników – jak ją stworzyć – poradnik

Zrelaksowany pracownik, to dobry pracownik. Z takiego założenia wychodzi coraz więcej przedsiębiorców, przeznaczając jedno z biur lub nawet całe piętro na strefę relaksu. Jak stworzyć miejsce chilloutu? Sprawdź w poradniku poniżej.

Jak stworzyć chillout room?

Strefę relaksu trzeba stworzyć mądrze, jej celem nie jest rozleniwienie pracowników, a napędzenie ich do działania. Podstawą są wygodne fotele, pufy, kanapy oraz stolik, przy którym będzie można zjeść obiad lub wypić kawę z kolegami. W takim pomieszczeniu można poszaleć z barwami farb. Nie musimy ograniczać się do bieli, beżu i szarości, które zazwyczaj wybieramy do biur. Postawmy na wzory, tapety, kolorowe dodatki, które sprawią, że pracownik poczuje się jak w domu.

Odpocząć głowie pomogą motywy roślinne na ścianach, np. fototapety przedstawiające przyrodę: kwiaty, liście, wodę. Często spotykane w strefach relaksu są hamaki i huśtawki, w których pracownicy się wyciszą i naładują akumulatory. Ważne, by nie było słychać dzwoniących telefonów, szumiących komputerów i kserokopiarek – cisza sprzyja odpoczynkowi.

Rozrywka w pracy

Telewizor, konsola do gry, piłkarzyki, rzutki, a może joga? Czy warto w to inwestować? Z pewnością pomoże to pracownikom oderwać się od obowiązków, jednak często w głowach przedsiębiorców pojawia się myśl, że to niepotrzebne wydatki lub że całkowicie odciągnie to od pracy. Niektórzy odpoczywają aktywnie i tego typu rozrywki zdecydowanie będą działały na korzyść efektywności. Dla takich pracowników, gry planszowe czy ping pong (gdy oczywiście dysponujemy większym pomieszczeniem) będą na wagę złota.

Podobnie zadziała siłownia w pobliżu biura, do której zatrudnieni mogą wyjść w godzinach pracy. Planując strefę relaksu, zadbajmy o to, by swoje miejsce znaleźli tam zarówno ceniący ciszę, jak i aktywność fizyczną.

Korzyści ze strefy relaksu

Smart working to model zarządzania, na który stawia coraz więcej dużych i średnich firm. Kładzie się tam nacisk na efektywność pracy, a nie czas spędzony przy biurku. Czasem mniej znaczy więcej, również w przypadku godzin przed komputerem. Pracownik, który ma możliwość oderwania się od obowiązków w momencie przepracowania lub stresu, pozwoli na chwilę odpocząć głowie i wróci ze zdwojoną siłą, spełniając nawet wysokie wymagania pracodawcy.

Przyjemna atmosfera, która tworzy się w takich strefach relaksu, to również wartość dodana dla przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach możemy przebierać w ofertach pracy, wybierając tę najkorzystniejszą nie tylko finansowo, ale również ze względu na panujący tam klimat i nastrój. W wielu dużych firmach, spotkać się można też z pomieszczeniami dla karmiących matek lub żłobkami i przedszkolami zaraz przy miejscu pracy. Pozwoli to kobietom na szybszy powrót do życia zawodowego bez wyrzutów sumienia, że dzieci są daleko.

Jeśli, jako przedsiębiorca, mamy możliwość stworzenia strefy relaksu dla pracowników, nie ma się co wahać. W razie wątpliwości wystarczy spojrzeć na największe, transnarodowe korporacje, które już lata temu doceniły efektywność wypoczętych zatrudnionych.

About the Author
Szymon