Wydajność pracowników a wystrój biura – na co zwrócić uwagę

Wydajność pracowników a wystrój biura – na co zwrócić uwagę

Każdy pracodawca jest świadomy, że biuro to wizytówka firmy a jego wystrój nie może być przypadkowy. Oprócz tego, że odpowiednia aranżacja i porządek biura świadczą o właścicielach i mają wpływ na ogólną opinię kontrahentów, to również mogą polepszyć bądź też pogorszyć wydajność zatrudnionych tam osób. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie urządzania biura, by pozytywnie oddziaływało ono na pracowników.

Światło dzienne przede wszystkim

Jednym z najważniejszych czynników jest światło, bo od niego właśnie może zależeć samopoczucie. Najlepszym z możliwych jest oczywiście światło słoneczne, jednak w okresie jesienno-zimowym nie jesteśmy w stanie go zbyt wiele dostarczać. Mimo to, duże okna spowodują, że nie będziemy musieli włączać sztucznego oświetlenia, a to właśnie naturalne sprzyja dłuższej i wytężonej pracy.

Zatem pierwszym krokiem po otwarciu firmy będzie odsłonięcie rolet lub żaluzji. Rezygnujemy z zasłon i firan, bo blokują one światło dzienne, a dodatkowo zbierają kurz i zanieczyszczenia, co może skutkować alergiami u pracowników.

Barwy i kolory, które ponoszą efektywność

Opłaca się też zadbać o barwy występujące w pomieszczeniu. Według teorii kolorów, zwiększonej produktywności sprzyjają: biały, niebieski oraz zielony, a także ich odcienie. Zdecydowane „nie” mówimy brązom i beżom – są elegancie i sprawdzą się w kancelariach czy gabinetach, jednak w biurze dla pracowników, zamiast zachęcać do pracy, rozleniwiają.

Nie bójmy się kolorów! Niebieski pobudza kreatywność i sprzyja rodzeniu się nowych rozwiązań, żółty wpływa na łatwiejsze podejmowanie decyzji i skłania do rozmów, natomiast czerwienie i pomarańcze stymulują zmysły, podnoszą ciśnienie krwi, a co za tym idzie, aktywizują i przyspieszają pracę.

Ergonomiczne meble

Wybierając meble do biura, postawić należy na ich dobrą jakość i solidne wykonanie. W pracy spędzamy większą część dnia, wobec tego komfort pełni naprawdę ważną funkcję. Niewygodny fotel czy źle dobrana wysokość biurka może być powodem spadku wydajności. Dobrze jest zwrócić się do sklepów oferujących tylko i wyłącznie meble biurowe.

Na listę zakupów wpiszmy: ergonomiczne biurka z funkcją modyfikacji wysokości, krzesła z profilowanymi siedziskami, umożliwiające regulację oparcia czy też wysokości zagłówka, oraz lampy biurowe. Niezbędna jest inwestycja w dobrej jakości sprzęt – komputery, drukarki lub urządzenia wielofunkcyjne, który nie będzie się zacinał ani nie będzie męczył oczu.

Wprowadź do biura żywe rośliny

Nie od dziś wiadomo, że żywe rośliny mają pozytywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Warto je mieć zarówno w domu, jak i w pracy. Nawilżają i oczyszczają powietrze, zmniejszają stres, poprawiają nastrój – o tym już wiemy. Jednak niedawno wykazano, że rośliny doniczkowe mogą wpłynąć na wydajność pracowników, ich satysfakcję z wykonywanych obowiązków, a nawet zmniejszyć ilość popełnianych przez nich błędów.

Ponadto, żywe rośliny ożywiają biurową aranżację i dodają przytulności oraz mogą mieć wpływ na zaufanie kontrahentów do firmy – oczywiście tylko wtedy, gdy są zadbane, a nie wysuszone! W przedsiębiorstwach najlepiej sprawdzą się mało wymagające kwiaty, takie jak: fikus, paproć, wężownica czy zielistka, które wystarczy podlewać jedynie raz w tygodniu.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyda się niejednemu właścicielowi firmy i pozytywnie wpłynie na wydajność oraz efektywność pracowników.

About the Author
Szymon